Porady Motoryzacyjne

Samochód z Niemiec? Sprawdź czy nie ma fałszywej książki serwisowej!

Niemcy, a właściwie Republika Federalna Niemiec to kraj z którego Polacy najczęściej sprowadzają samochody. W samym 2019 roku sprowadzono z Niemiec ponad pół miliona samochodów osobowych (582.712 sztuk).

To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się napisać ten artykuł. Niestety nasi zachodni sąsiedzi nie posiadają narzędzia do sprawdzania historii online.

Jak możemy to sprawdzić na własną rękę?

Zaglądając do książki serwisowej. Zaraz ktoś powie: OK, ale książkę można sfałszować.

Oczywiście – nie od dzisiaj wiadomo, że książkę serwisową łatwo kupić na znanych portalach internetowych. Jest tego mnóstwo. Do tego wizyta w firmie poligraficznej która wykonana nam taką samą pieczątkę i proszę książka zrobiona, a za tym historia z przebiegami potwierdzona.

Pragnę tutaj zwrócić uwagę, że duża ilość firm poligraficznych nie wykona takiej pieczątki. Mają to napisane od razu w swojej ofercie – brawo dla nich! Inni są po prostu pazerni na pieniądze – „biznes to biznes”.

Jak to sprawdzić?

Otwieramy książkę na ostatniej stronie, gdzie widnieją wpisy/pieczątki. Wyszukujemy firmę z pieczęci w internecie i piszemy do nich email, list. Będziecie się śmiać, ale kiedyś wysłaliśmy list do ASO Volvo we Francji i w ciągu 11-12 dni otrzymaliśmy pełną historię serwisową.

Nie znamy niemieckiego? Nic nie szkodzi. Przygotowaliśmy dla Was co powinniście napisać, aby otrzymać jakieś dane. Wystarczy uzupełnić!

historia-pojazdu-niemcy-2
historia-pojazdu-niemcy-2

„Dzień dobry,

Jakiś czas temu nabyłem samochód [marka model do uzupełnienia] na terenie Polski. Z dokumentacji która [znajdowała się w samochodzie / została mi udostępniona przez sprzedawcę] wynika, że auto było serwisowane w Państwa serwisie. Ostatni wpis w [książce serwisowej, fakturze, rachunku] jest z [data z ostatniej pieczątki].

Prawdopodobnie auto ma cofnięty przebieg / jest powypadkowe. Mam do Państwa serdeczną prośbę. Czy jest możliwość podesłania jakiejkolwiek historii serwisowej, ostatniego wpisu czy ewentualnie jakiś zdjęć?

Bardzo mi to pomoże przy dalszym dochodzeniu faktycznego przebiegu/stanu samochodu.

Numer nadwozia samochodu:[wpisujemy numer vin]

Z góry dziękuje.”

„Sehr geehrte Damen und Herren,

Vor einiger Zeit habe ich ein Auto [marka model do uzupełnienia] in Polen gekauft. Aus den Unterlagen, die im Auto lagen/ die mir von dem Verkäufer bereit gestellt wurden, ergibt sich,  dass das Auto in Ihrem Autohaus gewartet wurde. Die letzte Eintragung im [Serviceheft, auf der Rechnung], stammt vom [data z ostatniej pieczątki].

Wahrscheinlich wurde in dem Auto [die Kilometerleistung zurückgestellt / ist das Auto ein Unfallwagen]. Ich habe deswegen eine herzliche Bitte an Sie: Könnten Sie mir bitte die Service-Geschichte, bzw. die letzte Eintragung oder evtl. Fotos zukommen lassen?

Das hilft mir dann weiter bei der Ermittlung der richtigen Kilometerzahl/ des tatsächlichen Zustands des Autos.

Fahrzeug-Identifikationsnummer:[wpisujemy numer vin]

Vielen Dank für Ihre Bemühungen”

Chyba nie jest to trudne?

Wysyłamy i czekamy. Zapewniam Was, że jeśli jest to porządny serwis to odpisze i będziemy mieć historię pojazdu z Niemiec.

Powodzenia

Sprawdź samochód przed zakupem!

Planujesz zakup używanego samochodu? Nie kupuj kota w worku. Sprawdź auto przed zakupem i zamów Inspekcję Pojazdu!