Porady Motoryzacyjne

Nowe obowiązki kupujących i sprzedających samochody

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Przekazujesz samochód jako darowiznę? Kompletnie nie wiesz jak się za to zabrać i gdzie się z tym udać?

Postaramy się Wam to ułatwić 🙂

Strona prawna zbycia/nabycia pojazdu

Jak już pewnie się zorientowaliście od dnia 1.01.2020r. mamy obowiązek zgłaszać zbycie pojazdu i nabycie pojazdu w ciągu 30 dni kalendarzowych od daty zakupu. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.) Bardzo dobrym pomysłem według nas jest wprowadzona przez ustawodawcę zmiana w postaci braku konieczności zmiany numerów rejestracyjnych pojazdu tylko właśnie opisywane zbycie lub nabycie pojazdu. Niestety jak to u nas w Polsce bywa, mamy jedno prawo, a mnóstwo interpretacji w poszczególnych Wydziałach Komunikacyjnych. Dochodzą nas słuchy, że niektóre Wydziały Komunikacyjne nie przyjmują takich zgłoszeń nabycia pojazdu tylko wymuszają przerejestrowanie wraz ze zmiana numerów rejestracyjnych.

Kto ma obowiązek to zgłosić?

Zbycie pojazdu ma obowiązek zgłosić dotychczasowy właściciel, który na przykład dokona sprzedaży pojazdu albo dokonał jego darowizny innej osobie. Natomiast nabycie pojazdu zgłasza nowy właściciel który ten pojazd kupił lub dostał w formie darowizny. Wniosek jest taki,że zarówno zbycie jak i nabycie pojazdu zgłaszają obie strony. Dotychczasowy właściciel który sprzedał samochód oraz nowy właściciel który ten samochód kupił.

W przypadku nie dokonania zgłoszenia możemy liczyć się z karą rzędu 200-1000 zł.

Krok po kroku jak to zrobić

1. Wchodzimy na stronę obywatel.gov.pl . W prawym górnym rogu klikamy na „”Mój GOV”, logujemy się za pomocą loginu i hasła lub profilu zaufanego. Jeśli nie mamy jeszcze Profilu Zaufania, możemy go sobie wyrobić przez internet lub stacjonarnie (więcej informacji pod adresem gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.

Po zalogowaniu widzimy swój panel klienta.Następnie klikamy ” zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu„.

Wybieramy „zbycie pojazdu” czy „nabycie pojazdu”.

2. Wpisujemy dane samochodu takie jak: Marka, model, typ, numer rejestracyjny, numer nadwozia (VIN), dotychczasowy numer rejestracyjny oraz datę zbycia/nabycia pojazdu.

3. Poniżej dodajemy z naszej przestrzeni dyskowej dokument potwierdzający zakup/sprzedaż samochodu (faktura, umowa).

4. Po dodaniu załącznika wpisujemy swoje dane,a następnie dane zbywcy. Musimy tutaj prawidłowo wybrać miejscowość i dzielnicę ponieważ bez tego nie wyszuka nam naszej ulicy.

5. Na końcu formularza podajemy urząd do którego chcemy wysłać powiadomienie. W każdym przypadku czy to sprzedaży czy nabycia pojazdu kierujemy wniosek do urzędu naszego miejsca zamieszkania. Klikamy przycisk „DALEJ”.

6. Następnie mamy podsumowanie naszego wniosku, zawiadomienia. Sprawdzamy dane i klikamy na samym dole „PRZEJDŹ  DO PODPISU”.

7. Na koniec naszego zawiadomienia musimy go podpisać profilem zaufanym – w tym celu klikamy „Podpisz podpisem zaufanym” i postępujemy według wskazań.

To wszystko – w skrzynce odbiorczej naszego panelu GOV.PL dostaniemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Teraz już wiesz jak zgłosić zarówno zbycie pojazdu i nabycie pojazdu, oraz jakie są kwestie prawne z tym związane. Powodzenia!

Sprawdź samochód przed zakupem!

Planujesz zakup używanego samochodu? Nie kupuj kota w worku. Sprawdź auto przed zakupem i zamów Inspekcję Pojazdu!