Porady Motoryzacyjne

Łatwiejszy sposób na rejestrację samochodów bez wychodzenia z domu

Kupiłeś samochód? Zgłaszasz wyrejestrowanie samochodu? Dokonujesz zmian w dowodzie rejestracyjnym? A może zgubiłeś dowód i chcesz wtórnik dowodu? Od teraz będziesz wiedział jak to zrobić bez wychodzenia z domu. Bez czekania w kolejkach.

 

Dlaczego są kolejki w Wydziałach Komunikacyjnych?

Jak już pewnie się zorientowaliście czytając nasz poprzedni artykuł  od dnia 1.01.2020r. mamy obowiązek zgłaszać zbycie pojazdu i nabycie pojazdu w ciągu 30 dni kalendarzowych od daty zakupu.Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.). Jest to rozwiązanie, które ma swoje plusy i minusy. Niestety Wydziały Komunikacyjne w całym kraju nie były i nie są nadal przygotowane na rozpatrywanie tak dużej ilości wniosków ze względu na braki kadrowe oraz w dalszym ciągu niejasne procedury. Efektem tego jest to, że dochodzi do absurdalnych sytuacji, gdzie trzeba czekać w długich kolejkach, aby załatwić sprawę. W niektórych przypadkach słyszeliśmy o  sprzedaży numerków czy wręcz o limicie rejestrowania więcej niż 5 samochodów na osobę.

Załatw w domu i odbierz już tylko tablice z dokumentami

Bardzo dobrym i w miarę szybkim rozwiązaniem jest załatwienie sprawy przez internet. Za pomocą tej metody możemy zrobić:

  • zgłoszenie rejestracji pojazdu,
  • zgłoszenie czasowego wyrejestrowania,
  • zgłoszenie zmian w dokumentach, 
  • złożenie wniosku o wydanie wtórnika dowodu.

Do tego sposobu wystarczy zarejestrować się w portalu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPWW) oraz posiadać profil zaufany lub własny podpis.

Krok po kroku jak to zrobić

1.Wchodzimy na stronę https://www.esp.pwpw.pl/ i rejestrujemy konto. Rejestracja jest na tyle prosta, że postanowiliśmy ten krok pominąć.

Po zalogowaniu widzimy swój panel klienta. Następnie klikamy ” Złóż wniosek”

2.Wybieramy : województwo, urząd do którego kierujemy wniosek, rodzaj wniosku : rejestracja pojazdu  oraz czego dotyczy nasz wniosek – w tym przypadku rejestracja pojazdów

.

3.W następnym kroku system automatycznie wpisze nasze dane, które podaliśmy podczas rejestracji. Dopiszmy numer telefonu (urzędnik na ten numer będzie dzwonił w przypadku niejasności z dokumentami).

.

4.Następnie wpisujemy wszelkie dane samochodu którego tyczy się wniosek. Jeśli chcemy indywidualny wyróżnik pojazdu (tablice) to musimy tutaj wpisać nasz wybór.

Pojawi nam się okno w sprawie płatności za wniosek. Według nas lepiej pominąć ten etap. O wiele szybciej jest zapłacić za pośrednictwem swojego banku na rachunek Urzędu Miasta. Jeśli zapłacimy poprzez płatności oferowane na stronie PWPW to niestety wniosek zostanie przesłany dopiero po otrzymaniu płatności przez Urząd.Potwierdzenie płatności należy dołączyć jako załącznik razem z dokumentami do sprawy.

5.Następnym krokiem jest dodanie wszystkich dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu. Niestety każdy z plików nie może być większy niż 200kb (pliki jpg). W przypadku plików .pdf bez problemu możemy wgrać większy rozmiar.

Listę dokumentów, które trzeba załączyć do wniosku znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych wydziałów. W przypadku składania wniosku online pamiętajmy, że musimy dodać jako jeden z załączników zdjęcie tablic rejestracyjnych.

6.Na koniec naszego wniosku musimy go podpisać profilem zaufania lub własnym podpisem – w tym celu klikamy „Podpisz wniosek” i postępujemy według wskazań.

To wszystko – w panelu z wnioskami będziemy mieć informacje o przyjęciu wniosku oraz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Niestety ustawodawca nie przewidział jakiegokolwiek informowania nas o zmianach we wniosku. Oznacza to, że nie dostaniemy żadnego emaila, sms. Musimy się logować na tym portalu i sprawdzać wiadomości klikając na ikonkę „i” przy wniosku.

To wszystko – w skrzynce odbiorczej naszego panelu GOV.PL dostaniemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Teraz już wiesz jak zgłosić zarówno zbycie pojazdu i nabycie pojazdu, oraz jakie są kwestie prawne z tym związane.Powodzenia!”

Sprawdź samochód przed zakupem!

Planujesz zakup używanego samochodu? Nie kupuj kota w worku. Sprawdź auto przed zakupem i zamów Inspekcję Pojazdu!