Porady Motoryzacyjne

Koronawirus i rejestracja samochodu. Co jeśli urząd jest zamknięty? Co z karą?

Nawet 1000 zł kary może dostać właściciel pojazdu, który nie zgłosi faktu zakupu/sprzedaży samochodu. Czy obecna sytuacja związana z koronawirusem wpływa na nałożenie kary?

 

Obowiązek zgłoszenia nabycia/zbycia pojazdu w ciągu 30 dni

Jak już pewnie wiecie z naszego poprzedniego artykułu od dnia 1.01.2020r. mamy obowiązek zgłaszać zbycie pojazdu i nabycie pojazdu w ciągu 30 dni kalendarzowych od daty zakupu. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.).

Czy dostanę karę?

Z pomocą przychodzi Związek Powiatów Polskich, który wydał opinię na temat wpływu koronawirusa na wymierzenie kar z tytułu niedokonania w 30-dniowym terminie rejestracji pojazdu sprowadzonego spoza terenu Rzeczypospolitej, albo niezgłoszenia w takim samym terminie nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego na terenie naszego kraju.

Niedopełnienie wskazanych w pytaniu obowiązków z powodów związanych z epidemią koronawirusa, w szczególności konieczności dostosowania się do zaleceń władz publicznych, lub ze względu na ograniczenie funkcjonowania właściwego wydziału komunikacji, stanowi siłę wyższą wyłączającą odpowiedzialność z tytułu dokonanego naruszenia – wyjaśnia Grzegorz P. Kubalski z Związku Powiatów Polskich

Oznacza to, że właściciel pojazdu nie otrzyma kary w wysokości od 200-1000 zł.

Uwaga! Nie dotyczy to osób, które miały możliwość zgłoszenia tego przez platformę ePUAP.

-Należy w konsekwencji przyjąć, że uchybienie w tym okresie obowiązkowi dokonania rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej nie podlega – co do zasady – karze. Podobnie wygląda sytuacja w odniesieniu do zgłoszenia nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju, z tym jednak zastrzeżeniem, że osoba zobowiązania nie miała możliwości dokonania zgłoszenia w formie elektronicznej (np. ze względu na brak profilu ePUAP lub brak dostępu do Internetu w konsekwencji objęcia kwarantanną).

Możliwości rejestracji samochodu

Jeśli już musimy odwiedzić urząd to można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym sposobem jest przygotowanie dokumentów w formie papierowej.

Listę potrzebnych dokumentów znajdziemy na stronie Biuletynu Informacji Publicznych w skrócie BIP naszego miasta (np. bip.krakow.pl). Wszystkie wypełnione dokumenty wraz z tablicami rejestracyjnymi zawozimy do pracujących w formie dyzurów wydziałów komunikacyjnych i wrzucamy kopertę do specjalnego pojemnika.

Drugim opisywanym przez nas sposobem do którego zachęcamy jest załatwienie sprawy przez ePUAP  – więcej informacji znajdziesz w naszym poprzednim artykule: Rejestracja pojazdu bez wychodzenia z domu.

Przy wyborze drugiego sposobu możemy poprosić urząd o dostarczenie tablic, dokumentów pod wskazany adres. Powodzenia i uważajcie na siebie.

Sprawdź samochód przed zakupem!

Planujesz zakup używanego samochodu? Nie kupuj kota w worku. Sprawdź auto przed zakupem i zamów Inspekcję Pojazdu!