Porady Motoryzacyjne

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – twoja życiowa decyzja!

Właśnie podjąłeś decyzję o zakupie nowego samochodu? A może znudził Ci się stary?  Potrzebujesz większy? Nowszy? Lepszy? Szybszy?

Przeglądasz ogłoszenia samochodów i aż zaczyna boleć Cię głowa? Nie do końca wiesz co wybrać?

Nie chcesz „utopić” pieniędzy w tak zwanego „bubla”?

Szanujesz swoje ciężko zarobione pieniądze i chcesz je przeznaczyć w samochód który będzie sprawdzony pod każdym kątem bo chcesz się cieszyć z jazdy, a nie z zostawianiem auta w serwisach? Nie chcesz być ofiarą tzw.  „handlarza” z cyklu „Gwarancja do bramy i się nie znamy?”

Jak wybrać osobę, firmę która sprawdzi mi mój przyszły samochód?

Podejmujesz decyzję, że sprawdzenie samochodu zlecisz profesjonaliście który zadba o to, aby samochód był sprawdzony na 100%?

Brawo!  Super decyzja! Powierz to specjaliście w swojej dziedzinie który zajmuje się tym na co dzień.

Tylko teraz którego wybrać?!

Sprawdzasz oferty: tańszy, droższy, lepsze czy gorsze opinie, polecenia od znajomych.

Sam nie wiesz kogo wybrać, ale pamiętaj tańszy nie znaczy lepszy. Dokładnie sprawdź co się składa na cenę inspekcji samochodu!

Zanim zamówisz inspekcję sprawdź u kogo naprawdę warto!

Czy lepiej zainwestować mniej ale mieć sprawdzone po tzw. „łebkach”, gdzie inspektor spędza 40 min przy samochodzie bez specjalistycznego sprzętu, szkoleń, wiedzy czy jednak lepiej dołożyć do kompleksowego sprawdzenia i być pewnym tego co kupujesz?

Wybór jak zawsze należy do Ciebie!

Czym się kierować przy zamawianiu oględzin?

Przed zamówieniem inspekcji samochodu przed zakupem sprawdź czy osoba/firma która ma dla Ciebie sprawdzać samochód, spełnia kilka najważniejszych punktów – później możesz podjąć decyzję.

Punkty które składają się na cenę inspekcji samochodu (sprawdzenie samochodu przed zakupem):

1.Weryfikacja ogłoszenia

Znalazłeś interesujący Cię samochód? Spytaj czy inspektor/rzeczoznawca może zweryfikować ogłoszenie, sprawdzić historię serwisową po nr VIN, lub szkody.

2.Teren działania

Sprawdź jakie województwa i miasta obsługuje inspektor/rzeczoznawca. Tutaj dobrze by dodać, czy jedzie tam osoba którą faktycznie wynająłeś, czy komuś to zleca , niestety „sieciówki” bardzo często tak działają 🙁

3. Posiadany sprzęt

Uważam że to najważniejszy punkt!

Profesjonalny i markowy sprzęt jest bardzo ważny. Dowiedz się jakim sprzętem dysponuje wybrany przez Ciebie inspektor. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi może sprawdzić najwięcej dlatego ważne jest, aby był on dobrej firmy, oryginalny, aktualizowany, certyfikowany, taki który nie narobi Wam problemów podczas diagnostyki.

Sam sprzęt inspektora to inwestycja około 40 tys. zł.

Sprawdź też czy inspektor/rzeczoznawca ma coś, co wyróżnia go spośród innych np. analizator spalin (nasza oferta go obejmuje), dedykowany i certyfikowany sprzęt do diagnostyki, czy dokładny miernik grubości powłoki lakierniczej.

4. Czas trwania oględzin

Dowiedz się ile czasu inspektor/rzeczoznawca spędza przy sprawdzanym dla Ciebie samochodzie. Zadaj sobie sam pytanie: czy 30 min wystarczy? Czy szybkie obejrzenie samochodu z „wierzchu” i wydanie na jego temat opinii jest OK?

Jak dla nas stanowczo nie!

Optymalny czas spędzony przy samochodzie to 1,5-2h,by wykryć nieprawidłowości, sprawdzić wszystko na 100% i sporządzić dokumentację zdjęciową.

5.Raport i zdjęcia

a) Raport stanu pojazdu

Po oględzinach samochodu, dostajesz raport oraz dokumentacje zdjęciowa. Sam zdecyduj czy interesuje Cię jednostronicowa opinia i kilka najważniejszych zdjęć, czy jednak obszerny raport zawierający: deklaracje stanu samochodu, sprawdzenie dokumentów, rodzaju umowy, stanu opon, felg, czystości karoserii, wyczerpującej informacji o powłoce blacharsko-lakierniczej (to nas przecież najbardziej interesuje), sprawdzenie komory silnika, akumulatora, czy też poziomu płynów.

Raport z inspekcji samochodu powinien również zawierać opis wnętrza oraz uszkodzeń jakie inspektor wykrył podczas inspekcji, kontrole podwozia, informacje o jeździe próbnej oraz diagnostykę sprawdzenie od A do Z każdego modułu.

Końcowym etapem jest opinia o aucie, która powinna być dość obszerna, aby dała Ci jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy takie auto warto zakupić? Ile musze w niego zainwestować? Czy jest warte mojego zainteresowania.

b) Zdjęcia pojazdu

Zlecając inspekcje samochodu przed zakupem chcesz poczuć jakbyś był tam osobiście, chcesz dostać jak największą liczbę zdjęć, aby móc zobaczyć samochód, ocenić go, zobaczyć jakie nieprawidłowości znalazł inspektor/rzeczoznawca. Dowiedz się ile zdjęć oferuje wybrana przez Ciebie firma – my robimy minimum 350, zdarzało się i 900 😀

c) Czas pracy inspektora

Praca inspektora nie kończy się przy sprawdzanym samochodzie, w domu przez około dwie godziny tworzy się dla Ciebie specjalny raport z inspekcji, oraz selekcjonuje zdjęcia!

Poniżej wybrane strony naszego raportu/opinii:

6.Rozmowa z inspektorem po skończonej inspekcji samochodu

Raport tworzy się do 24h po wykonaniu inspekcji/oględzin samochodu. Ważne jest, aby na świeżo po inspekcji móc porozmawiać z inspektorem/rzeczoznawcą, aby od razu wiedzieć czy wybrany przez nas samochód jest godny zainteresowania, co trzeba przy nim „zrobić”, gdzie doinwestować oraz czy można negocjować cenę – taka rozmowa trwa nawet do 40 min.

7.Szkolenia, doświadczenie, działalność gospodarcza

Osoby wykonujące pracę sprawdzania samochodów przed zakupem musza ciągle brać udział w szkoleniach, doskonalić swoje umiejętności oraz być na bieżąco z wszystkimi nowinkami.

Sprawdzaj certyfikaty i doświadczenie – czym większe tym lepiej. Jeśli dodatkowo oprócz doświadczenie osoba jest pasjonatem masz już pewność że zrobi to dobrze.

Firmy sprawdzające, inspektorzy, rzeczoznawcy niestety muszą opłacać ZUS, płacić podatki, kupować paliwo na wyjazd do inspekcji oraz wszystkie te inne nieprzyjemne rzeczy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dodatkowo inwestują w kursy, szkolenia oraz sprzęt, aby ciągle się rozwijać.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że tym wpisem ułatwimy Ci trochę podjęcie decyzji, którą z firm sprawdzających samochody przed zakupem wybrać teraz lub gdy będziesz potrzebował w przyszłości.

Przeczytaj, zapamiętaj, analizuj i  wybierz mądrze!

Pamiętaj że samochód to inwestycja twoich pieniędzy.

Sprawdź samochód przed zakupem!

Planujesz zakup używanego samochodu? Nie kupuj kota w worku. Sprawdź auto przed zakupem i zamów Inspekcję Pojazdu!